Την Κυριακή 16/10/2022 γιορτάστηκε στην πόλη της Φλώρινας η επέτειος του Μακεδονικού Αγώνα, με την πρέπουσα λαμπρότητα. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν από τον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Παντελεήμονα, οπού μετά τη Θεία Λειτουργία ακολούθησε Δοξολογία με την παρουσία των πολιτικών και στρατιωτικών αρχών της πόλης και τους σημαιοφόρους των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στη συνέχεια όλοι κατευθύνθηκαν στην Πλατεία Γ. Μόδη, όπου έγινε επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των πεσόντων στη διάρκεια των συγκεκριμένων ιστορικών γεγονότων. Το σχολείο μας συμμετείχε στις παραπάνω εκδηλώσεις με την παρουσία του σημαιοφόρου μας και την ομιλία της φιλολόγου κ. Σοφίας Αλεξοπούλου.

Νωρίτερα την Παρασκευή 14/10/2022 στο χώρο του σχολείου οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ομιλία του εκπαιδευτικού κ. Δημήτριου Σκενδέρη, που με λιτό και συγχρόνως μεστό λόγο παρέθεσε τα ιστορικά γεγονότα. Ακολούθησε η προβολή οπτικοακουστικού ιστορικού υλικού. Ας είναι πάντα ζωντανό στη μνήμη μας το παράδειγμα των αγωνιστών του Μακεδονικού Αγώνα.