Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Δασών και στο πλαίσιο εκπαιδευτικού περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονείται στο σχολείο μας, την Πέμπτη 21-3-2024, το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο –Γυμνάσιο Φλώρινας πραγματοποίησε δενδροφύτευση σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δασών Φλώρινας.

Προηγήθηκε ενημέρωση- παρουσίαση στους μαθητές για το ρόλο του Δάσους στη ζωή μας, από τον δασολόγο της Διεύθυνσης Φλώρινας κ. Κατσιούλη Σωκράτη και ακολούθησε συζήτηση και ερωτήσεις σχετικές με το θέμα. Τονίστηκε στους μαθητές ότι το δάσος είναι πηγή ζωής αλλά και δέκτης όλων των ενεργειών μας και ότι οφείλουμε να συμβάλουμε όλοι στην προστασία των δασικών οικοσυστημάτων του τόπου μας .

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δασών Φλώρινας κ. Γλούφτση Σοφία για την παραχώρηση των δενδρυλλίων και την παρουσία της στην εκδήλωσή μας.

oplus_32