Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου- Γυμνασίου Φλώρινας ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή της Τροχαίας Φλώρινας κ. Γκίνη Δημήτριο καθώς και τον Αρχιφύλακα κ. Κούζη Χρήστο για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκληση του σχολείου μας για ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την οδική συμπεριφορά και την εφαρμογή του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
Η παρουσίαση ήταν εξαιρετική, εμπεριστατωμένη και πλούσια σε οπτικοακουστικό υλικό και προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών, οι οποίοι διατύπωσαν τις ερωτήσεις τους και τις προσωπικές τους εμπειρίες στη συζήτηση που ακολούθησε. Η οδική ασφάλεια είναι ένα ζωτικής σημασίας θέμα για τα παιδιά και τους νέους και δεν είναι ποτέ νωρίς για αν αρχίσει η διδασκαλία της, ειδικά στη χώρα μας που υστερούμε σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής και παιδείας.